Pilotní šátky

Když jsem po absolvování výcviku plného pádů, glisád, přistání, komunikace, navigace a jen zdánlivě částečné simulace leteckých katastrof získala pilotní průkaz, pojala jsem s krkem ofoukaným letištními větry chuť vlastnit echt pilotní šátek. Předkládaná nabídka se sestávala z výběru šátků pro děti, pro armádu a značkových kusů za několik tisícikorun, které se ale nesmí propotit a nad šmírem smějí proletět pouze v úrovni vzdušného prostoru třídy C. Protože dosud neumím předvést nouzové přistání bez toho, aby se můj krk neorosil, navrhla jsem sadu šátků z materiálu, který je příjemný, vzdušný, a ještě odolá potu i průměrné letištní špíně. Navíc se dá v případě opravdové nouze použít jako jednorázová plena, bílá vlajka, hadr na křídla, nebo jej lze směnit s domorodci za pytlík korálků a dvě piva. Nechala jsem si vyrobit první sadu takových šátků a protože noční můrou většiny žen je mít v šatníku dvacet stejných kousků, rozhodla jsem se přebytky své kreativity prodávat v tomto obchodě. 

Potisk pilotních šátků Flying Lady navazuje na tradici tzv. „escape scarves“, leteckých šátků s vojenskými mapami, které piloti nosili pro případ nouze v neznámém prostředí od 2. světové války. První sadu vymyslel pilot RAF Christopher Clayton Hutton, mapy obsahovaly výřezy území severní Francie, Belgie nebo západu Německa, a měly pomoci pilotovi po sestřelení nebo nouzovém přistání dostat se zpět na tu správnou stranu kanálu La Manche. Od té doby jej začaly používat i další armády v různých světových konfliktech, takže se na šátcích objevilo krom několika odlehlých ostrovů a jedné vombatí rezervace prakticky celé území této planety. V případě české kotliny spolupracujeme s Databází letišť, takže na šátku je přesný potisk letecké mapy vybrané oblasti. Jako nejvíce rizikové jsme vyhodnotili možnost sestřelení nad intravilánem Žižkova, proto byla jako první vyvinuta edice escape mapy širšího okolí LKPR. Na rozšíření edice o další oblasti se usilovně pracuje⃰, průzkumné letadlo prozatím krouží v soustředných kruzích kdesi v okolí Brna a v nepravidelných intervalech vysílá zprávu „hic sunt leones“.

Nasaďte si šátek pilotní i Vy, dejte plyn na plnej knedlik, malinko přitáhněte a…užijte si polet bez strachu z letecké nekázně, i když se vám náhodou vybijou všechny elektronické fíčuroviny a wifikundace. Všechny informace totiž máte na krku, a ještě Vás krásně zahřejou.

Pilotní šátky & Flying Lady

⃰Pokud v nabídce pilotních šátků chybí oblast, kde v blízké budoucnosti hodláte nouzově přistát, napište si o ni na flyinglady@pilotnisatky.cz.